Новиот сој на коронавирус предизвика остар пад на берзите

На светските берзи, цените на акциите драстично паднаа минатата недела, бидејќи склоноста на инвеститорите за поризични инвестиции опадна откако беше идентификувана нова варијанта на коронавирусот во Јужна Африка за која стравува дека може да биде позаразна.

На Волстрит, Dow Jones минатата недела падна за 2 отсто, на 34.899 поени, додека S&P 500 потона за 2,2 отсто на 4.594 поени, а индексот Nasdaq 3,5 отсто на 15.491 поени.

До петокот, на берзите се тргуваше тивко, а потоа пазарите ги потресе веста дека во Јужна Африка е идентификувана нова варијанта на коронавирусот со голем број мутации. Се стравува дека може да биде отпорна на вакцини и позаразна од претходните варијанти на вирусот.

Како резултат на тоа, многу земји, вклучително ЕУ, Обединетото Кралство, САД и Бразил, најавија построги гранични контроли на патувањата од шест јужноафрикански земји.

Ова ги вознемири инвеститорите кои веќе беа загрижени за брзото ширење на коронавирусот во Европа и повторно воведување локдаун во некои земји, како Австрија.

Во Германија, бројот на смртни случаи од вирусот надмина 100.000 минатата недела, Словачка објави двонеделен локдаун, а чешката влада порано ги затвори баровите.

И тоа може да го забави економското закрепнување на регионот од корона кризата.

„После вакви вести прво пукаш, а потоа поставуваш прашања“

„После вакви вести прво пукаш, а потоа поставуваш прашања. Пазарите го проценуваат ризикот од друг можен глобален бран на ширење на вирусот доколку вакцината се покаже неефикасна. Надежите за отворање на економиите и земјите би можеле да паднат“, објаснува Реј Атрил, стратег во Националната австралиска банка.

Како резултат на тоа, драстично паднаа цените на акциите во туризмот и другите сектори, кои би биле најтешко погодени од повторното затворање на економиите, додека побарувачката се зголеми за инвестиции кои се сметаат за побезбедни засолништа за капиталот во несигурни времиња, како што се државните обврзници и одредени валути.

VIX индексот на „стравот“ на Чикашката берза го достигна највисокото ниво од почетокот на март во петокот, што покажува дека инвеститорите сè повеќе ги обезбедуваат своите портфолија од можен понатамошен пад на цените на акциите.

„Ова дежаву е веројатно по осми пат. Колку што разбравме, ширењето на нова варијанта на коронавирус би можело да се забрза во текот на викендот. Во такви околности, многу инвеститори се плашат од нови лоши вести за тоа и не сакаат да имаат поризични инвестиции во понеделник наутро, кога повторно ќе отворат берзите“, вели Кит Бјукенан, портфолио менаџер во Global Investments.

И на европските берзи цените на акциите драстично паднаа минатата недела. Лондонскиот FTSE индекс се лизна за 2,5 отсто, на 7.044 поени, додека франкфуртски DAX потона за 5,6 отсто, на 15.257 поени, а париски CAC 5,25 отсто, на 6.739 поени.

На берзата во Токио, пак, индексот Nikkei падна за 3,45 отсто, на 28.751 поен.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Бизнис

Нови главоболки за Ѓоковиќ: Колку пари ќе го чини антиваксерскиот став?

Read more

Кога патувањето до работа треба да се смета за дел од работното време?

Read more

Цената на нафтата надмина 84 долари

Read more

„ПРОМОТИВЕН ДЕПОЗИТ ПРОГРЕС“ – растечки и гарантирани каматни стапки за депозити во денари и во евра на 12, 24 и 36 месеци

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе