Новиот Sony Xperia PRO-I со огромен сензор е смартфон каков што не сте виделе досега

Xperia Pro-I (каде што „I“ значи „Imaging“) е првиот смартфон надвор од Јапонија што има сензор за камера од 1,0 инчи.

Овој сензор е преземен директно од многу популарната компактна камера на компанијата, RX100 VII, со тоа што е „оптимизиран за паметен телефон“. Ова значи дека Xperia Pro-I користи голем дел од тој сензор (но не и целиот) за да произведе слики од 12 MP со растојание на пиксели од 2,4 µm - што е околу 20% поголемо од пикселите на iPhone 13 Pro Max и приближно со иста големина како оние од главната камера Galaxy S21 Ultra.

Значи, и покрај тоа што не ја користи целосната површина на сензорот од 1,0 инчи, Xperia Pro-I сепак има огромен сензор кој е навистина подобар од Xiaomi Mi 11 Ultra и неговите 2,8 μm бинарни пиксели.

URL

Пред тој Exmor RS сензор се наоѓа леќа со оптичка стабилизација од 24 mm и променлива бленда на Zeiss што се движи од f/2.0, за најмала длабочина на поле до f/4.0 кога целта е најголема острина.

Xperia Pro-I има уште еден пар камери од 12 мегапиксели - ултра-широка единица од 16 mm f/2,2 и телефото камера од 2x50 mm f/2,4. Сепак, малку е разочарување што Sony не можеше да вгради перископски објектив со променлив зум од 70 mm-105 mm од Xperia 1 III и Xperia 5 III во Xperia Pro-I.

Sony го опреми Xperia Pro-I со две физички копчиња дизајнирани за камерата. Има двостепен активирач, со текстуриран финиш. Второто е кружно копче за кратенка на кое Sony ја мапираше апликацијата Videoography Pro. Апликацијата им овозможува на ентузијастите професионална контрола врз параметрите како што се балансот на белата боја, експозицијата и фокусот. Cinematography Pro ги има режимите на боја на Sony инспирирани од кино камерата VENICE и опцијата за снимање во кино 21:9.

URL

Со своите видео акредитиви, Xperia Pro-I е способен да снима 4K видео до 120 фрејмови во секунда за 5x забавено снимање. Sony ќе го насочи Xperia Pro-I кон блогерите, со специјален Vlog монитор - монитор од 3,5 инчи 1280x720 пиксели што се прикачува на задната страна на Xperia Pro-I и ви овозможува да се снимате со новиот 1,0-инчен сензор за камера.

Помеѓу другите спецификации, Xperia Pro-I го следи Xperia 1 III - 6,5-инчен 4K OLED со брзина на освежување од 120 Hz и чипсет Snapdragon 888 со 12 GB RAM.

Добивате доволно простор за складирање од 512 GB, што може да се прошири преку microSD картичка и батерија од 4.500 mAh. Во кутијата, Xperia Pro-I доаѓа со футрола, полнач од 30 W и USB-кабел.

Sony ќе започне со продажба на Xperia Pro-I во декември, во Велика Британија, Франција, Германија, Холандија и нордиските земји. Пред да ја слушнете цената, можеби ќе сакате да седнете бидејќи е 1.799 евра. Vlog Monitor чини уште 199 евра, а за дополнителни 89,99 евра му треба додаток за задниот капак на Xperia Pro-I. А сепак, не е толку скап, ако го споредите со оригиналниот Xperia Pro модел.

Remote video URL
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Мобилни

Откриени нови детали за Samsung Galaxy S21 FE

Read more

Наскоро пристигнува нов, поевтин iPhone SE

Read more

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Read more

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Read more
 

Гик

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Читај повеќе

Гејмерски сон: Lamborghini столица од иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Читај повеќе

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Читај повеќе

Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Читај повеќе
  • filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Читај повеќе

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Читај повеќе

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Читај повеќе

Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе