Новиот суперспортски двосед на Pagani се крие зад името Utopia

За создавањето на Utopia, легендарниот Орасио Пагани се консултирал со сопствениците на неговите претходни модели кои сакале автомобилот да биде едноставен, лесен и забавен за возење.

Pagani го претстави сериското издание на својот нов суперспортски двосед, кој во развојната фаза се криеше зад ознаката C10, а официјалното име на автомобилот е инспирирано од книгата „Утопија“ напишана во 1516 година од филозофот и хуманист Томас Мор.

Во развојот на Utopia, која италијанската компанија првично ќе ја произведе во 99 примероци, Орасио Пагани се консултирал во сопствениците на неговите претходни суперспортски модели кои инсистирале неговиот нов автомобил да биде едноставен, лесен и забавен при возење.

Информации за цената и почетокот на испораките сѐ уште не се објавени, но се знае дека минималистичкиот дизајн на Utopia (чија тежина изнесува 1.280 килограми) ќе го покренува централно сместениот 6-литарски V12 мотор на AMG кој со помош на два турбополначи развива повеќе од 860 КС при 6.000 вртежи во минута и 1.100 Nm максимален вртежен момент достапен од 2.800 до 5.900 вртежи во минута.

За пренос на силата на задната оска купувачите ќе можат да избираат меѓу автоматски и мануелен менувач, и во двата случаја со 7 степени на пренос, а Pagani тврди дека во моментов никој нема автоматски менувач кој оди побрзо од една брзина во друга.

Utopia се наоѓа на интересни 21 и 22-инчни централни тркала (со гуми Pirelli P Zero Corsa) зад кои се наоѓаат Brembo карбон-керамички сопирачки, а погледот во кабината покажува дека доминираат аналогните инструменти. Со оглед на сите работи, јасно е дека Орасио Пагани ги почитувал желбите на своите претходни клиенти, кои веројатно повторно ќе застанат во ред.

Компанијата Pagani Automobili е формирана во 1992 година од страна на Аргентинецот со италијанско потекло, Орасио Пагани. Седиштето се наоѓа во малото гратче Сан Чезарио сул Панаро близу Модена во северниот дел на Италија.

Фото галерија

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Концепти

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Read more

Новиот суперспортски двосед на Pagani се крие зад името Utopia

Read more

Хибридното купе AMG GT 63S на Opus со 4 врати развива повеќе од 960 КС

Read more

Aston Martin го претстави концептот DBR22

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе