Новиот Усеин Болт е седумгодишно чудо од дете

Седумгодишниот Рудолф Блејз Инграм веќе има прекар – Големата Молња, а многумина го нарекуваат следниот Усеин Болт.

Тој има свој Instagram профил и повеќе од 3.000 следбеници, а покрај тоа што трча, исто така игра фудбал и повремено работи како модел.

Ова енергично и шармантно момче го привлече вниманието на јавноста со трката на 100 метри што ја истрча за само 13,48 секунди, што е рекорд во САД за неговата старосна група.

Блејз почнал да тренира атлетика кога имал само четири години.

„Може да му се овозможи целата опрема што му е потребна да за биде одличен, но неговата сила, работна етика и волја за успех се работите што го поттикнуваат и што даваат резултати. Тој не сака да се чувствува како губитник. Сака да победува“, вели таткото на Блејз.

Тој додава дека се труди да му озвозможи на синот нормален живот, па затоа е задолжен за надзор на неговите тренинзи и на неговото присуство на социјалните мрежи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2019 Track Season Starting Off Amazing 60 Meter Dash 8.69 100 Meter Dash 13.48 Record Breaking #sctop10

A post shared by Blaze The Great (@blaze_813) on

„Никогаш не сум пропуштил негов тренинг, ни натпревар и работам на сите негови тренинзи. Тој е голема ѕвезда за останатите луѓе, за мене е само бебенце. Јас сум снимател, тренер, возач... сето тоа без плата. Мојата желба е само да го гледам среќен како го работи она што го сака“, вели тој.

Таткото на Блејз се надева дека син му еден ден ќе отиде на Олимпијада.

„И ако не отиде, тоа не е битно. Одиме понатаму. Важно е дека секогаш стојам зад него. Мора да стоите зад вашите деца и секогаш да ги поддржувате и на крај сигурно ќе станат некој и нешто.“

реклама

Живот

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Read more

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Читај повеќе

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе