Пристигнаа првите фотографии

Новиот Xiaomi Redmi K30 наскоро во продажба

Изгледот на новиот модел на кинескиот производител Xiaomi, Redmi K30, веќе некое време е во очите на јавноста. Многу информации и фотографии се покажаа како лажни, но новите информации укажуваат на тоа дека нема да чекаме долго пред да ги дознаеме и официјалните детали за телефонот.

Неодамна Лу Веибин, потпретседателот на Xiaomi го објави официјалниот постер на кој се наоѓа Redmi K30 со отвор за две предни камери во горниот десен агол од екранот. На другите фотографии се гледа и задната страна од смартфонот. Иако сликите не се баш јасни, се чини дека нема читач за отпечаток од прст на задната страна.

Претходните шпекулации беа дека телефонот ќе има 6,66 инчен LCD FullHD дисплеј во размер 20:9 и со 120Hz брзина на освежување. Се очекува дека ќе има Snapdragon 730G чипсет во комбинација со 6GB RAM и 64 GB меморија на основниот модел.

Тука е и системот на камери од 64MP главен сензор, 12МP ултраширок и 2MP сензор за длабочина. Селфи камерата има 20MP.  

Батеријата e со 4.500 mAh со 27W за брзо полнење, NFC поддршка, IR како и 3,5 мм. приклучок за слушалки, пишува GSM Arena.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

Мобилни

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Read more

Блогерите побрзи од Apple: Објавени фотографии од екранот на iPhone 12

Read more

OnePlus го претстави новиот смартфон Nord

Read more

Нови шпекулации: Apple во септември ќе го претстави најновиот iPhone

Read more

Гик

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Читај повеќе
  • play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Читај повеќе

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе