Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Калифорнија усвојува закон со кој се бара автомобилот да даде звучен сигнал ако го надминете ограничувањето на брзината.

До крајот на деценијата, автомобилите во Калифорнија најверојатно ќе бидат опремени со звучен систем за предупредување за брзината.

Државниот Сенат усвои нов закон со кој се бара сите возила продадени или произведени во Калифорнија да имаат пасивни ограничувачи на брзината почнувајќи од 2027 година. Половина од сите нови возила мора да ја имаат технологијата до 2029 година, а сите ќе треба да ја имаат до 2032 година.

Исклучок ќе бидат возилата за служби како што се полицијата и итните служби, а тоа ќе биде пасивен систем кој го предупредува возачот со звучни и светлосни сигнали доколку ја надмине дозволената брзина на патот за 10 милји на час (16 км/час).

Новата регулатива доаѓа откако американската Национална управа за безбедност на сообраќајот на автопатите препорача Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA) да бара технологија за интелигентна асистент за брзина (ISA) на новите автомобили, која ги предупредува возачите за брзо возење. Останува уште гласање во Собранието на Калифорнија пред да стане закон, што мора да се случи до 31 август.

Целта на законот е да се намали бројот на несреќи и смртни случаи поврзани со пребрзо возење. Една третина од смртните случаи во сообраќајот во Калифорнија помеѓу 2017 и 2021 година се обвинуваат за брзо возење.

„Овие смртни случаи може да се спречат“, рече во изјавата промоторот на законот Скот Винер.

Системот ISA не е ништо ново. Се појавил уште во 1980 година во Франција, а има пасивна верзија, која само предупредува и активна, која физички го спречува брзото возење.

За потсетување, калифорнискиот закон е сличен на оној што стапува на сила оваа година во Европската Унија, кој бара сите автомобили што се продаваат во регионот да имаат пасивни ограничувачи кои звучно и визуелно го предупредуваат возачот.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе