Новите паметни часовници на Fitbit го мерат нивото на стрес

Компанијата Fitbit ги претстави новите паметни часовници Sense и Versa 3.

The Verge пишува дека Sense е најскапиот паметен часовник кој Fitbit го понудил на пазарот.

Освен што ги има основните функции и се поврзува со смартфон, овој часовник од 329 долари ја мери електро-дермалната активност односно на кој начин нашата кожа го спроведува електрицитетот, па така може да се утврди кога сме под стрес.

Нивото на стрес се одредува врз основа на температурата на телото. Иако сè уште чекаат одобрување за да ја воведат оваа опција, овој часовник ќе им помогне на корисниците да направат пауза кога ќе ги предупреди дека се под стрес и така да ги мотивира да ги сменат животните навики.

Освен Sense, Fitbit го претстави и паметниот часовник Versa 3 кој чини 229 долари. Новата верзија на овој часовник има GPS сензор и опција за воспоставување телефонски повик.

Претставена е и фитнес нараквицата Inspire 2 која чини 100 долари. Сите три уреди би требало да бидат достапни до крајот на септември.

реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Контроверзната секс поза 69 доби нова верзија

Read more

Најлошата работа што може да ја чувате во паричникот

Read more

Хардвер

Apple ги претстави новиот iPad Air и паметниот часовник Apple Watch 6

Read more

Познат датумот кога Sony ќе ја претстави конзолата PlayStation 5

Read more

Новите паметни часовници на Fitbit го мерат нивото на стрес

Read more

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Гик

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Откриени детали за новите Xiaomi Mi 10T и Mi 10T Pro

Читај повеќе

Чао FarmVille: Омилената Facebook игра заминува во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите бесплатни iOS и Android игри од септември 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Apple направи заштитни маски за вработените

Читај повеќе
  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Читај повеќе