Новите скафандри за руските космонаути имаат само една маана

Русија ги претстави новите скафандри за космонаутите во вселената, но најверојатно дизајнот ќе мора да претрпи измени.

Новите вселенски одела имаат една маана – го попречуваат остварувањето на една традиција што важи со децении: застанувањето по пат кон лансирната рампа за да може космонаутите да „пуштат вода“.

Прототипот Сокол-М беше дизајниран како замена за скафандрите што досега се користеа при лансирање кон Меѓународната вселенска станица во вселенското летало „Сојуз“.

Леталото „Сојуз“ што се користи од 60-тите полека ќе биде исфрлено од употреба и заменето во следните неколку години, со моделот „Федерација“.

Производителот на скафандрите, компанијата „Звезда“, соопшти дека оделата ќе бидат изработени од нови материјали и прилагодливи за различни величини.

Меѓутоа, новиот дизајн оневозможува да се изведе еден специфичен ритуал што го почна првиот човек во вселената, Јуриј Гагарин, кој морал да „се олесни“ на задното тркало на автобусот што го носел кон лансирната рампа во 1961 година.

Застанувањето со автобусот за да може космонаутите и астронаутите да уринираат на пат кон лансирната рампа Бајконур станало традиција и еден вид ритуал за среќа. Но, тоа нема да може да го прават во новиот скафандер.

Жените космонаути и астронаути не се обврзани да учествуваат во ритуалот, иако некои од нив носеле урина во садови и епрувети и ја истурале на задната гума, чисто „за среќа“.

„Не сум сигурен дека ќе може да ја продолжат традицијата, бидејќи новиот модел нема шлиц“, изјави директорот на „Звезда“ Сергеј Поздњаков.

„Ги добивме спецификациите за дијзанот. Не ни беше нагласено дека мора да има шлиц за уринирање. Ќе мора да се направат измени“, додаде тој.

Моделот Сокол-М има еден дијагонален патент, а моделот што се користи сега, Сокол-К, има V шлиц кај меѓуножјето.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Било каква чкртаница и гласачкото ливче е неважечко

Read more

Наука

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Read more

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе