Новите соеви на коронавирус може да дадат лажно негативни резултати на ПЦР тест

Администрацијата за храна и лекови на САД (FDA) го предупреди медицинскиот и лабораторискиот персонал дека генетските мутации на коронавирусот, вклучително и варијантата B.1.1.7 откриена во Велика Британија, може да доведат до лажно негативни резултати од молекуларен тест (ПЦР) за COVID-19.

ПЦР тестот е молекуларна постапка заснована врз докажување на присуството на вирусна молекула на РНК.

Агенцијата го предупреди персоналот на клиничката лабораторија и давателите на здравствени услуги за можни лажно негативни резултати од кој било ПЦР тест и ги повика внимателно да ги разгледаат ваквите резултати во комбинација со клинички опсервации и да го повторат тестот, но со поинаков тест доколку сѐ уште постои сомневање за COVID-19.

Лажно негативен резултат може да се појави со кој било ПСР тест доколку мутацијата се случила во дел од неговиот геном за кој тестот тестира, предупредува FDA, додавајќи дека, сепак, ризикот од такви мутации да влијаат на целокупната точност на тестот е мал.

Агенцијата забележа дека анализата открила дека резултатите од трите тестови на коронавирус кои биле одобрени за итна употреба во САД може да бидат погодени од генетски мутации во коронавирусот, но се чини дека тоа влијание не е значајно.

Заразна варијанта на COVID-19 што ја погоди Велика Британија е забележана во најмалку пет држави во САД, објави минатата недела директорот на Националниот здравствен институт Френсис Колинс, а научниците во петокот рекоа дека новоразвиената вакцина треба да биде исто толку ефикасна и против новата варијанта на коронавирус.

Стивен Хан од FDA истакна дека Агенцијата ќе продолжи да ги следи генетските мутации на коронавирусот за да се осигура дека сите досега одобрени тестови даваат точни резултати.

„Ние ќе продолжиме да работиме со овластени компании кои работат на развој на тестови и внимателно ќе ги проучуваме податоците за да се осигураме дека се дијагностицираат сите пациенти заразени со Sars-CoV-2, вклучително и оние заразени со мутирани соеви“, рече Хан.

FDA е на став дека вакцините што во моментов се лиценцирани за употреба се сепак ефикасни во заштитата од мутирани соеви. Лекарите и јавноста ќе бидат информирани за евентуални нови наоди.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Вести

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Read more

Sony го претстави дронот Airpeak во акција

Read more
 

Гик

  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Читај повеќе