Новитет од „Калашников“: Ова е Zala

ZALA AERO GROUP - Беспилотные Системы, која е дел од компанијата „Калашников концерн“, го претстави новиот дрон-конвертоплан Zala VTOL на воената изложба IDEKS-2021 во Абу Даби.

Дронот може да се користи за следење, но и како дел од операциите за спасување.

„Новиот беспилотен комплекс има уреди од авионски тип, со крила што може да се заменат. Во еден случај, се користи обичното крило за класично лансирање на уредот од катапулт, а во друг случај, крилото на дронот е опремено со дополнителни кабли со четири хоризонтално распоредени пропели, што му овозможува на Zala VTOL да изврши вертикално полетување и слетување и го прави хибрид од авион и хеликоптер“, велат од прес-службата на компанијата.

Конверзијата на беспилотниот авион во хибрид со промена на крилата се врши во рок од неколку минути, наведува компанијата „Калашников“, додавајќи дека новиот беспилотен комплекс може да се користи за воздушно следење, на пример, за време на мониторинг на енергетски комплекс, исто така како за време на операциите за пребарување и спасување.

Уредот е опремен со компјутер со елементи на вештачка интелигенција, што му овозможува да обработува фотографии и видеа, инфрацрвени слики и други параметри пред крајот на летот.

Remote video URL

Беспилотното летало може да има различни додатоци, вклучувајќи фотоапарати и видеокамери, монитор за температура, комбинирани системи за телетермално снимање, анализатори на гас и дозиметри, ласери и многу повеќе. Дронот има уред за автоматско следење на движењето на предметите.

Во традиционалната верзија, Zala VTOL може да лета четири часа, по што слетува со падобран. Мекото слетување на беспилотното летало го овозможува перничето што се надувува под трупот на леталото. Во верзијата со дополнителни мотори, Zala VTOL може да полета и вертикално да слета во целосно автоматски режим, што овозможува ефикасно користење на уредот во урбани средини, во планински и тешко достапни области, но во тој случај времетраењето на летот се намалува на два часа.

Должината на крилата на Zala VTOL е 2,58 метри, максималната тежина при полетување е 10,5 килограми, а брзината на летот е до 110 км/ч.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Вести

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Како ќе изгледа првиот хотел во вселената?

Read more

Сајбер војна ги демне САД, ќе страдаат и обични граѓани

Read more

Ракета на SpaceX експлодира неколку минути по слетувањето

Read more
 

Гик

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случува земјотрес?

Читај повеќе

Дали уште имате Nintendo Wii? Имаме одлични вести за вас

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна смартфонот со најбрз екран на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Водич за почетници: Како да ја користите платформата за графички дизајн Canva?

Читај повеќе

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Читај повеќе
  • filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави новата серија Redmi Note 10

Читај повеќе

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Читај повеќе