Ново истражување: Брзата храна создава зависност

Американско списание ја истражуваше поврзаноста меѓу прекумерна телесна тежина и зависност од храна. Резултатите покажаа дека брзата храна може да предизвика зависност.

Повеќе од половина од сите калории кои ги внесуваме доаѓаат од преработена храна – храна полна со шеќери, сол, масти, масло и други адитиви, покажа новото истражување кое го пренесува The New York Times.

Оваа храна е многу евтина, па затоа ова е причината зошто се консумира толку често - бидејќи е вкусна и создава зависност.

Во рамки на истражувањето учестуваат повеќе од 500 луѓе.

Резултатите покажаа дека одредена брза храна може да предизвика однесување кое наликува на зависност, односно може да создаде интензивна желба, губење на контрола и невозможност да прекинете да ја јадете оваа храна.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Здравје

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Read more

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Read more

Како да разликувате постпородилна тага од депресија?

Read more

Јадењето месо е поврзано со низа болести, не само со рак

Read more
 

Магазин

Дали ПМС ве дебелее?

Читај повеќе

Ибрахимовиќ со моќен говор го затвори фестивалот Санремо

Читај повеќе

Едноставен потег што може да ви ја спаси врската

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Читај повеќе

Витаминска бомба што штити од вируси

Читај повеќе

Пасивно-агресивно однесување во врската: Рецепт за катастрофа

Читај повеќе

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Читај повеќе

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Читај повеќе