Ново истражување: Научници открија кој е најотпорен на коронавирусот

Најновата студија открива како крвната група може да игра одредена улога во тоа колку тежок облик на болеста ќе развие личноста заразена со новиот коронавирус.

Исто така, утврдено е дека луѓето со дијабетес и апнеа (кратко периодично престанување на дишењето во текот на спиењето) се во групата со зголемен ризик од хоспитализација.

Ова се најновите податоци од новата студија на Универзитетот Варвик, а до откритието е дојдено по систематски извештаи на други студии кои го пријавиле исходот од коронавирусот кај пациенти на кои исто така им е дијагностицирана опструктивна апнеа во сон.

Резултатите се објавени во научното списание Sleep Medicine Reviews.

Едно од истражувањата покажало дека кај пациентите кои имаат дијабетес и кои се хоспитализирани поради коронавирусот, како и оние кои примаат терапија за опструктивна апнеа во сон, се изложени на ризик зголемен за 2,8 пати.

Проблемот е во тоа што дури 85% од случаите на опструктивна апнеа во сон се всушност неоткриени, односно без дијагноза. Без јасни податоци за тоа е тешко точно да се одреди колку луѓе со тоа нарушување може да заболат од тежок облик на COVID-19.

Втората група истражувачи откри дека крвната група има влијание на ризикот од зараза. Генетската компанија 23andMe тврди дека крвната група е поврзана со ризик од коронавирус, иако не е јасно колку и дали постојат начини на кои лекарите би дејствувале на тоа.

Научниците од таа компанија ја анализирале ДНК-та на повеќе од милиони луѓе. Повеќе од 15.000 имале позитивен тест на коронавирусот, а 1.131 пациент бил хоспитализиран. Сите собрани податоци ги поткрепуваат доказите за улогата на крвната група во генетиката на домаќинот на коронавирусот.

Голем ризик е дебелината.

„Нашите податоци ја поддржуваат улогата на чувствителност на инфекцијата, сугерирајќи дека крвната група 0 е заштитна, за разлика од останатите“, стои во извештајот. Нулта групата е универзален донатор и тоа е дефинитивно добро во оваа ситуација. Но, тоа не значи дека луѓето со 0 група не треба да обрнуваат внимание туку сепак да внимаваат. COVID-19 исто така може да предизвика фатално згрутчување на крвта, а различните крвни групи имаат различно ниво на ризик од згрутчување. АБ има најголема веројатност за згрутчување, 0 има најниско додека А и Б се помеѓу. 0 групата има најмалку шанси за згрутчување и тоа ја прави поуспешна во борбата со вирусот, за разлика од останатите крвни групи.

Покрај крвната група, далеку поголем ризик е дебелината, која повеќе од двојно ја зголемува шансата за хоспитализација.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Здравје

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Read more

КОВИД симптоми кои ги зголемуваат шансите за хоспитализација

Read more

Магазин

  • play_arrow

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Читај повеќе
  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Читај повеќе