Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

МИА / КАЈГАНА
/ 19.04.2021 / 18:23

Ефикасноста на руската вакцина против коронавирус Спутник V изнесува 97,6 отсто, заснована врз анализа на податоците за процентот на имунизирани Руси, соопштија Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија на Гамалеја и Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ).

„Вакцината Спутник V покажа ефикасност од 97,6 отсто врз основа на анализата на податоците за степенот на инфекција со коронавирус меѓу оние во Русија, кои се вакцинирани со двете компоненти на Спутник V“, се наведува во соопштението.

Според податоците од 3,8 милиони Руси, вакцинирани со двете компоненти на Спутник V од 5 декември до 31 март, степенот на инфекција, почнувајќи од 35-от ден од датумот на првото инјектирање, е само 0,027 проценти, во споредба со 1,1 процент на инциденца меѓу невакцинираните.

Формулата според која е добиен процентот на ефикасност на вакцината е следнава:

„Податоците и пресметките за ефикасноста на вакцината ќе бидат објавени во медицинските списанија следниот месец“, се додава во соопштението.

Освен во Русија, Спутник V досега е одобрена за користење и во Белорусија, Аргентина, Боливија, Србија, Алжир, Палестина, Венецуела, Парагвај, Туркменистан, Унгарија, ОАЕ, Иран, Гвинеја, Тунис, Ерменија, Мексико, Никарагва, Република Српска (составен дел од Босна и Херцеговина), Либан, Мјанмар, Пакистан, Монголија, Бахреин, Црна Гора, Свети Винцент и Гренадини, Казахстан, Узбекистан, Габон, Сан Марино, Гана, Сирија, Киргистан, Гијана, Египет, Хондурас, Гватемала, Молдавија, Словачка, Ангола, Конго ДР, Џибути, Шри Ланка, Лаос, Ирак, Северна Македонија, Кенија, Мароко, Јордан, Намибија, Азербејџан, Филипини, Камерун, Сејшели, Маврициус, Виетнам, Антигва и Барбуда, Мали, Панама и Индија.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Свет

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Read more

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Read more

Пожар во облакодер во Лондон, го гаснат 100 пожарникари

Read more

САД: Не сме за размена на територии на Западен Балкан

Read more
 

Вести

Бочварски: Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Читај повеќе

Пендаровски: Не заговарам ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување

Читај повеќе

Мицкоски по средбата со Пендаровски: Не барам амнестија, туку правда

Читај повеќе

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Читај повеќе

Две лица пронајдени мртви во семејниот дом во Скопје

Читај повеќе

Нови 234 случаи, 25 починати, најмладиот на 27 години

Читај повеќе

Во близина на мостот „Гемиџии“ во Велес извлечен човечки труп од Вардар

Читај повеќе

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Читај повеќе

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Читај повеќе