Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

На 18 февруари роверот Perseverance се спушти на Марс и на Земјата ги испрати првите фотографии. Оттогаш, тимот на НАСА постојано објавува новости поврзани со истражувањето на роверот околу областа на кратерот Језеро.

Овој пат е прикажан панорамски поглед на Црвената планета, направен од камерите на роверот Perseverance. Станува збор за фотографии со висока резолуција, направени на 20 февруари.

Remote video URL

Роверот има мисија да пронајде траги на микробиолошки живот на Црвената планета. Роверот ќе собира камења и примероци од површината на Марс.

Претходно, НАСА ја објави и првата аудиоснимка од слетувањето на роверот на Марс.

НАСА објави и нова снимка од слетувањето на Perseverance.

Remote video URL
Тагови
реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Вести

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Read more

Првото видео од летот на Ingenuity на Марс

Read more

Првите интернет сателити на Amazon ќе бидат лансирани со Atlas V

Read more

За физички неактивните, веројатноста да починат од COVID-19 е поголема

Read more
 

Гик

Видеоиграта „Call of Duty: Warzone“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Perseverance произведе кислород на Марс

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвуваат од Apple?

Читај повеќе
  • filter

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Читај повеќе

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Читај повеќе

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Читај повеќе

Redmi наскоро ќе го претстави новиот гејмерски смартфон

Читај повеќе

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Читај повеќе