Ново рочиште за случајот „ТНТ“

Скопје, 20 авгсут 2019 (МИА) – Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство.

Предметот го води судијата Огнен Ставрев, а застапник на обвиненито е Бурим Рустеми од СЈО.

Случајот се наоѓа во доказна постапка, а на последното рочиште беа сослушани сведоци предложени од одбраната.

Во предметот „ТНТ“, кој се однесува на уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски, меѓу обвинетите се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и поранешниот градоначалник на Општина Гази Баба, Тони Трајковски.

Според обвинението на СЈО, обвинетите во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски.

реклама

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Македонија

Управниот суд ја отфрли тужбата на министерот Чулев против Владата

Read more

Интервју со Зијадин Села: Промена треба да се случи и кај албанскиот блок, со тоа ќе ја вратиме демократијата

Read more

Заев ветува европеизација и економски развој, Мицкоски обнова и промени

Read more

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Read more

Вести

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Читај повеќе

СЗО го разгледува извештајот од 239 научници за нови препораки за заштита од COVID-19

Читај повеќе

Регистрирани 444 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Управниот суд ја отфрли тужбата на министерот Чулев против Владата

Читај повеќе
  • play_arrow

Интервју со Зијадин Села: Промена треба да се случи и кај албанскиот блок, со тоа ќе ја вратиме демократијата

Читај повеќе

Заев ветува европеизација и економски развој, Мицкоски обнова и промени

Читај повеќе

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Читај повеќе

Чавушолу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Читај повеќе

Нестабилно време со повремен пороен дожд и ветер

Читај повеќе