Ново успешно тестирање на Starship

SpaceX изврши уште едно успешно тестирање на Starship. Елон Маск потврди дека Starship SN5 изврши статички тест и дека наскоро ќе биде извршен и „скок“од 150 метри.

Основачот на SpaceX се надева дека до пролет Starship ќе стигне до орбитата, а најави и нов пробен лет.

Минатиот август видовме како Starhopper изврши „скок“ со помош на ракетата Raptor, а сличен тест наскоро ќе направи и Starship. Компанијата продолжува со унапредување на неговиот дизајн и тестирање на прототиповите.

Викендов се очекува враќање на капсулата Crew Dragon, а приоритет за SpaceX е проектот Starship.

Remote video URL
реклама

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кога заразените со коронавирус најмногу ја шират инфекцијата?

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Наука

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Read more

Јупитер и Сатурн во позиција што се нема повторено 800 години

Read more

Сѐ поблиску сме до супермасивна црна дупка: Што значи тоа?

Read more

Марс го погодиле катастрофални поплави, тврдат научниците

Read more

Гик

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Читај повеќе

Милиони корисници ќе останат без Google Chrome поддршка

Читај повеќе

2020 една од трите најтопли години

Читај повеќе

Уште не излегле 875 и 885, а веќе се подготвува нов Snapdragon

Читај повеќе

Најдобрите видеоигри за декември, прв дел

Читај повеќе