Новоткриен вид на вошка именуван по Фродо од „Lord of the Rings“

Инсектот е пронајден во Нов Зеланд каде што и се снимаа филмовите на Толкин, па го доби името Psylla Frodobaggins во чест на хобитот Фродо Багинс.

Како и хобитот, овој нов вид на вошка е многу помал од останатите видови вошки кои живеат на новозеландскиот Јужен Остров и токму затоа е именуван според Фродо. Биолозите Франческо Мартони и Карен Амрстронг, кои го открија овој вид, велат дека вошката е помала од два милиметра.

Новиот вид на оса бил познат и порано, но бил грешно класифициран како Psylla apicalis, вид кој е поголем.

Ова не е првпат новооткриен вид да биде именувам според лик од „Lord of the Rings“. Досега чест да носат имиња од делата на Толкин имаат видовите оса (Legolasia), риба (Aenigmachanna gollum), пајак (Sauron) и полжав (Smeagal).

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Чек дис аут

Светот пред 250 милиони години

Read more

Бизарна масажа со месарски ножеви - дали би ја пробале?

Read more

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Read more

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Read more

Магазин

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Читај повеќе

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Читај повеќе

Светот пред 250 милиони години

Читај повеќе

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Читај повеќе

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Читај повеќе

За што лажат мажите кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Читај повеќе