Новозаболените лица во Прилеп се на 73 и 74-годишна возраст

Со денешните нови два случаи на потврдени заболени лица со COVID-19, во Прилеп вкупно се осум заразени лица. Како што информираат од прилепскиот Центар за јавно здравје станува збор за маж и жена на возраст од 73 и 74 години. И двајцата биле во контакт со првите два потврдени случаи на корнавирус. Сместени се на Инфективното одделение во прилепската градска болница „Борка Талески“.

– Во моментов се прават епидемиолошки анкети и се ставаат под здравствен надзор сите нивни контакти. Исто така ќе бидат земени брисеви од сите нивни блиски контакти, изјави директорката на Центарот, Драгица Николоска.

Имено, првите два случаи на заболени во Прилеп се сопружници на над 60-годишна возраст.

Вчера евидентираните четири заболени лица се: едно дете на деветгодишна возраст, две жени на 35 и маж на 36-годишна возраст.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Македонија

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Read more

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Read more

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Read more

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Read more

Вести

  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Читај повеќе

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Читај повеќе

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Читај повеќе

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Читај повеќе

Основен кривичен суд Скопје од 1 јуни ќе постапува по сите предмети

Читај повеќе

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од НАТО

Читај повеќе

Граѓаните на Штип кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да се самоизолираат

Читај повеќе