Новозаразени 412, починати 12 КОВИД-пациенти во изминатото деноноќие

Скопје, 13 октомври 2021 (МИА) – Нови 412 случаи на COVID-19 од  3567 тестирања се регистрирани во последните 24 часа. Оздравени се 459 пациенти, а починале 12 во изминатото деноноќие и дополнително осум пациенти во периодот од  1 септември до 8 октомври 2021 согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, соопшти Министерството за здравство.

Од вкупниот број новодијагностицирани, половина се во Скопје – 207, Куманово – 34, Велес -26, Битола – 18, Кочани – 16, Кичево – 15, Прилеп -14, Тетово, Гостивар и Кавадарци имаат по 10, Радовиш – шест, Штип и Свети Николе по пет нови случаи, Струмица, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица по четири, Струга, Гевгелија, Неготино и Виница – по тројца новозаразени, Валандово – двајца, Охрид, Ресен, Пробиштип, Богданци, Крушево и Македонски Брод имаат по еден нов случај.

Од 12-те починати во изминатите 24 часа, шест се од Скопје (73г, 72г, 67г, 61г, 49, 46г), двајца починати се од  Кочани (66г, 63г), по едно починато лице има од Прилеп (80г), Охрид (77г), Куманово (77г) и Велес (48г). Сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се уште осум починати лица, со датум на смрт од 1 септември до 8 октомври 2021. Четири се од Скопје и по едно починато лице од Тетово, Прилеп, Куманово и Кочани, и се на возраст од 36 до 93 години. Шест од пријавените се починати во болница, а двајца  во домашни услови.

Од 459-те оздравени пациенти, од Скопје се 266, Куманово – 36,  Велес – 25, Прилеп и Охрид – по 18, Битола – 14, Штип – 11, Кавадарци и Радовиш – по 10, Кочани – девет, Крива Паланка – шест, Тетово, Свети Николе и Виница имаат по петмина оздравени, Гевгелија – четири, Пробиштип и Кратово  – по тројца, Гостивар, Кичево и Струга – по двајца оздравени и по еден – Неготино, Ресен, Берово, Богданци и Демир Капија.

Епидемиолошки анализи на вкупен број заболени и на активни случаи по градови:

Скопје 85.342, Активни 3.323

Куманово 11.748, Активни 544

Тетово 10.890, Активни 183

Прилеп 9.170, Активни 183

Гостивар 7.981, Активни 65

Битола 7.210, Активни 197

Велес 6.441, Активни 290

Кавадарци 6.043, Активни 153

Охрид 6.038, Активни 206

Штип 5.873, Активни 195

Струмица 5.817, Активни 200

Кичево 4.023, Активни 131

Струга 3.812, Активни 63

Кочани 3.359, Активни 125

Гевгелија 2.460, Активни 61

Неготино 2.331, Активни 23

Свети Николе 1.942, Активни 90

Радовиш 1.553, Активни 57

Ресен 1.546, Активни 44

Крива Паланка 1.508, Активни 120

Дебар 1.451, Активни 22

Берово 1.214, Активни 12

Делчево 1.127, Активни 41

Виница 1.059, Активни 43

Пробиштип 943, Активни 37

Валандово 832, Активни 18

Кратово 610, Активни 56

Богданци 562, Активни 18

Крушево 535, Активни 12

Македонски Брод 476, Активни 12

Демир Хисар 458, Активни 30

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 323, Активни 31

Пехчево 315, Активни 2

Дојран 140, Активни 1

Вкупниот број на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна  195.542 од 1.330.304 тестирања. Оздравени пациенти се вкупно 182.078, починати е 6.875, а  активни случаи во државата има 6.589.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Македонија

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните нема потреба да стравуваат

Read more

135 нови случаи на COVID-19 од 1.514 тестирања

Read more

Рокот за поднесување ДДВ-4 продолжен до 27 октомври

Read more

Медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известувањето во првиот изборен круг

Read more
 

Вести

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Читај повеќе

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Читај повеќе

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Читај повеќе

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните нема потреба да стравуваат

Читај повеќе

135 нови случаи на COVID-19 од 1.514 тестирања

Читај повеќе

Facebook се распаѓа одвнатре: Дали ќе ја научи лекцијата, ќе пропадне или ќе продолжи како да не било ништо?

Читај повеќе

Рокот за поднесување ДДВ-4 продолжен до 27 октомври

Читај повеќе

Медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известувањето во првиот изборен круг

Читај повеќе

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Читај повеќе