„Њу ордер“ се пофалија со наградата од фестивалот Скопје Синема Сити

Членовите на светски реномираниот бенд „Њу ордер“ (New Order), еден од најголемите бендови на сите времиња, беа „артисти во фокус“ на филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити.

Бендот ја доби наградата за животно дело за достигнувања во музиката и филмот. Наградата им беше испратена во Манчестер.

По повод оваа награда, тие се пофалија на нивните официјални профили на Facebook и Twitter заблагодарувајќи се на фестивалот за укажаната чест.

A big thanks to Skopje Cinema City film festival, for awarding New Order with a Lifetime Award for Achievements in Music...

Posted by New Order on Sunday, September 20, 2020

 

„Оваа награда ја изразува нашата почит за музиката на бендот, која практично претставува саундтрак на нашите животи и е нераздвоен дел од современата култура. Нивните песни се совршен спој од срце и душа, исполнети со музички иновации и смело експериментирање. Како резултат на тоа, нивната музика обележала повеќе музички сцени што се појавиле почнувајќи од 80-тите до денес. Тоа ги прави да се достојни на нашата восхит и почест,“ вели директорот на фестивалот, Ненад Георгиевски.

URL

Фестивалот беше отворен со филмот „Декади“ на режисерот Мајк Кристи во дворот на Кинотека на Македонија и на тој начин им беше одадена посвета на составот. За потсетување, Фестивалот ги има наградено со истата награда Дејвид Боуви (2015), Леонард Коен (2016), Руичи Сакамото (2018), Филип Глас (2019) и Влатко Стефановски (2019). 

Наградата за бендот, а и сите визуелни решенија, се дело на Дијана Димитриевска која е долгогодишен соработник на фестивалот и важи за една од најинвентивните млади дизајнерки.

Синоќа со џез вечерта на Скопје Синема Сити и прикажувањето на филмовите „Го викав Морган“ и „Бил Фрисел“ се заокружи првиот викенд на Скопје Синема Сити и следниот е најавен за 2 и 3 октомври во Кинотека на Македонија.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Музика

Македонија оди на Евровизија 2021, но дали со Васил?

Read more

Адел со духовит коментар за слабеењето: Ова е половината од мене што ја избрав

Read more

7 милиони прегледи за 8 часа: Слушнете ја новата песна на Аријана Гранде

Read more

Почина гитаристот Еди ван Хејлен

Read more

Сцена

  • play_arrow

Објавен трејлерот за „Dreamland“ - новиот трилер со Марго Роби

Читај повеќе
  • filter

Мемиња во кои ќе се пронајдат вистинските фанови на „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Mandalorian“ доби искрен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија оди на Евровизија 2021, но дали со Васил?

Читај повеќе

Ново ДВД со пет македонски дигитално реставрирани филмови

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за „The Midnight Sky“ со Џорџ Клуни во главната улога

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најстрашни сцени од серии на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Адел со духовит коментар за слабеењето: Ова е половината од мене што ја избрав

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе