Њујорк на нозе за расплаканиот Ѓоковиќ, иако Медведев триумфираше

МИА/КАЈГАНА
/ 13.09.2021 / 08:23

Рускиот тенисер Данил Медведев синоќа го победи Србинот Новак Ѓоковиќ во финалето на УС Опен со резултат 6:4, 6:4 и 6:4.

Дваесет и петгодишниот Русин стана петтиот играч што го победи Ѓоковиќ во едно Грен слем финале.

За Медведев ова е четврта титула во 2021 година и 13-та АТП титула во неговата кариера.  Тој, исто така, за првпат освои трофеј на еден Грен слем турнир.

Ѓоковиќ не успеа да направи календарски Гренд слем. Србинот оваа година ги освои Австралија Опен, Ролан Гарос и Вимблдон, но се „сопна“ во последниот меч во Њујорк.

Во мечот којшто траеше 2 часа и 17 минути, победникот сервираше 16 аса, Ѓоковиќ шест, Медведев имаше девет двојни грешки наспроти три на српскиот тенисер. Во брејк-гемови беше 4:1 за Медведев.

Пред доделувањето на трофеите, публиката со енергични овации го поздрави Ѓоковиќ, небаре тој е победникот, што покажа дека Србинот ги освои срцата на њујорчани кои го сметаат за неприкосновен GOAT.

Remote video URL
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Тенис

Нов удар за настапот на Ѓоковиќ на Австралија Опен

Read more

Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, дали Ноле ќе учествува?

Read more

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Read more

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали сум вакциниран или не

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе