Нутела забрането во Франција, Супермен во Шведска: Кое име не смеете да му го дадете на детето?

Во последно време во мода се необичните имиња. Баш поради тоа, некои држави определените имиња ги забранија со закон. 

За кои имиња станува збор?

Во Франција, родителите не можат да дадат име Нутела, Јагода, Принц Вилијам. Судот може да забрани да се даде такво име на бебето, затоа што тоа ќе биде предмет на потсмев.

И во Швајцарија правилата се слични, па затоа имињата Јуда, Шанел, Париз, се најстрого забранети.

Исто како и во Франција, судот може да забрани некое име доколку смета дека така е правилно. Исто така, забрането е да се дава машко име на девојче или обратно, име на бренд или име на град.

Во Данска постои листа со 7.000 одобрени имиња, а доколку родителите сакаат да дадат некое поинакво име, тогаш мора да побараат дозвола од надлежните органи.

Хансе, Јохансе, Ларсен, Олсен се некои од имињата кои се забранети во Норвешка. Во оваа скандинавска земја е забрането презимето да биде лично име.

Германија ги забрани имињата кои се неутрални, односно кои можат да се користат како женски или машки имиња. Тејлор, Ешли, Морган и Џордан се имињата кои се забранети во Германија. На листата исто така се наоѓа и Осама Бин Ладен.

Супермен, Икеа, Металика се забранети во Шведска и се осудени како неприфатливи.

Мексико ги забрани имињата Фејсбук, Рамбо, Бетмен, Хермиона, бидејќи тамошните власти сметаат дека овие имиња немаат никакво значење.

Нирвана, Ријана, Џими се забранетите имиња во Португлија. Родителите во оваа земја мора да даваат традиционални португалски имиња. Исто така, забрането е прекарот да биде име.

Во Македонија не постојат законски забрани за имињата на децата и затоа на новороденчињата тука може да им биде дадено било кое име.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Чек дис аут

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Read more

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Read more

Мисисипи ќе го менува знамето поради поврзаност со ропство

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Читај повеќе
  • play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Читај повеќе

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Читај повеќе

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Читај повеќе

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе