Нутриционистите откриваат: Ова е главната причина зошто се дебелеете

Според податоците на Центарот за контрола и превенција на болести, во 2018 година 42% од Американците имале прекумерна дебелина, што е раст од 12 отсто во однос на 18 години претходно.

„Прекумерниот внес на калории е најголем проблем и причина за дебелеење. Генетиката исто така игра голема улога, но ако изедете повеќе калории отколку што ќе согорите, ќе се здебелите“, објасни нутриционистката Грејс А. Дероча.

Сè повеќе јадеме преработена храна, а сè помалку домашна храна со здрави маснотии. Освен тоа, со зголемување на бројот на седечки професии се согоруваат уште помалку калории. Со тоа се зголемува ризикот од прекумерна дебелина, но во комбинација со други болести и ризик од смртност.

До зголемување на телесната тежина доаѓа кога ќе внесете повеќе калории отколку што му е потребно на вашето тело, па поради ова телото ги претвора во масти.

„Вишокот на калории го зголемува бројот на масни станици во телото. Со консумирање на преработена храна внесувате многу хемикалии во телото и тоа ужасно му пречи“, објаснува нутриционистката.

Едноставно решение

Избегнувајте калорична храна, консумирајте помалку калории и обидете се да согорите повеќе калории во текот на денот со вежбање и движење т.е направете калориски дефицит.

Намалете го внесот на калории дневно за 500 калории. Кога ќе ги помножите со 7 дена во неделата, тоа се 3.500 калории. Според тоа, за една недела ќе изгубите половина килограм масти.

Ако ви е тешко да го намалите внесот на калории, тогаш обидете се да согорите повеќе калории во денот. Ако внесете 300 калории помалку отколку претходно, а согорите 200 калории, исто така ќе изгубите околу 500 грама масти неделно.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Здравје

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Read more

Недостаток на сон - поголем ризик да се разболите од грип

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Пет намирници кои помагаат за чистење на телото од никотин

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе