Nvidia ги претстави GeForce RTX 4080 и RTX 4090 графичките картици

Познатата компанија ветува два до четири пати подобрени перформанси во однос на RTX 30XX моделот.

На чекањето му дојде крај. Компанијата Nvidia официјално ги претстави GeForce RTX 4080 и RTX 4090 графичките картици, изработени на Ada Lovelace архитектура од новата генерација.

GeForce RTX 4090 беше ѕвезда на вечерта и го претставува најдоброто што Nvidia во овој момент може да им го понуди на купувачите. Се испорачува со неверојатни 24 GB GDDR6X меморија, а компанијата тврди дека е два до четири пати побрза од RTX 3090 Ti, како и дека ќе троши иста количина на енергија како претходната генерација GPU - Nvidia препорачува напојување од најмалку 850 W доколку користите компјутер со Ryzen 5900X процесор. Во вантрешноста на оваа џиновска картица се наоѓа 16.384 CUDA јадро, брзина на такт од 2,23 GHz (boost до 2,52 GHz). RTX 4090 пристигнува на 12 октомври, а препорачаната цена е 1.599 долари.

Исто така, Nvidia ја претстави и RTX 4080, односно два модела од оваа графичка картица - една со 12 GB GDDR6X и друга со 16 GB GDDR6X меморија. Компанијата тврди дека и овие две се два до четири пати побрзи од нивниот претходник (RTX 3080 Ti), а почетната цена е 899 за моделот со 12 GB меморија и 7.680 CUDA јадро, брзина на такт од 2,31 GHz (boost до 2,61 GHz).

Сепак, RTX 4080 моделот со 16 GB не претставува само скок во меморијата - доаѓа со 9.728 CUDA јадро, брзина на такт од 2,21 GHz (boost до 2,51 GHz) и ќе чини 1.199 долари. Препорачаното напојување е најмалку 700, односно 750 W. Се очекува овие два модела да се појават на пазарот во ноември.

Remote video URL

Премиерата на новите графички картици се фокусираше на Founders Edition, сопствената картичка на компанијата Nvidia, но таа ќе се продава заедно со картичките од другите партнери како што се Asus, Gigabyte, MSI, PNY и Zotac. Нажалост, не треба да се очекува EVGA RTX 40XX GPU затоа што компанијата неодамна најави дека ја прекинува долгогодишната соработка со Nvidia.

RTX 4080 и RTX 4090 ќе бидат поддржани од најновата Deep Learning Super Sampling технологија, односно DLSS 3, која се заснова на DLSS Super Resolution технологија, но со додадена Optical Multi Frame Generation како би се створиле потполно нови кадри и значително би се забрзала FPS при играњето игрици кои се ограничени од перформансите на процесорот.

Remote video URL

Иако графичките картици се поевтини во пресрет на „крипто зимата“, останува да видиме дали повторно ќе има проблем со цените и достапноста, особено ако земеме предвид дека мрежата Ethereum премина на нерударски протокол.

реклама

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Најстариот актер од серијата „Squid Game“ обвинет за сексуално вознемирување

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more

Хардвер

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Read more

Доаѓа конкуренцијата на најмоќните Qualcomm Snapdragon чипови

Read more

Apple исфрла основни елементи од дизајнот на iPhone 15

Read more

Ако безжичното полнење е иднината, зошто никој не го користи?

Read more
 

Гик

Huawei Watch GT 3 SE - најлесниот модел во серијата GT 3, со траење на батеријата до 2 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за играта The Witcher 3 ја покажа новата next-gen графика

Читај повеќе

Илон Маск воведува амнестија на Twitter, ги враќа суспендираните профили

Читај повеќе

Alexa на Amazon е во големи проблеми

Читај повеќе

Кина: Младите го решија проблемот со зависност од гејминг

Читај повеќе

Внимателно кога го оставате компјутерот на поправка, особено ако сте жена

Читај повеќе
  • play_arrow

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Читај повеќе

Од 1 декември Facebook воведува измени на профилите

Читај повеќе

Шпански научници сакаат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција

Читај повеќе