Обамејанг ги запре преговорите со Арсенал

Напаѓачот на Арсенал, Пјер-Емерик Обамејанг, ќе го напушти клубот по крајот на оваа сезона, разочаран од слабото претставување на „Топџиите“.

Според британскиот таблоид Mirror, напаѓачот од Габон ги прекинал преговорите со лондонското раководство за нов договор.

Обамејанг им порачал на менаџерите на Арсенал дека сака да освои трофеи и не гледа начин како може да го стори тоа со овој тим.

Разочарувањето на Обамејанг доаѓа по најлошата низа на Арсенал по повеќе од 40 години.

Поразот на „Топџиите“ од Брајтон во понеделникот беше деветти по ред натпревар без победа за лондонскиот тим.

30-годишниот Обамејанг е еден од малкуте успешни играчи на Арсенал оваа сезона, постигнувајќи 12 голови на 17 настапи на сите турнири, а за неговиот клуб вкупно запишал 53 голови на 83 настапи во Премиер лигата.

Сепак, единствените трофеи во кариерата на Обамејанг досега се Купот на Франција и Германскиот куп.

Тековниот договор на напаѓачот истекува по 18 месеци, што значи дека ако тој не потпише нов договор, следното лето ќе биде последната шанса на Арсенал да собере пари за еден од неговите најдобри играчи. Во спротивно, може да го изгуби со бесплатен трансфер.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Фудбал

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Read more

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Read more

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Read more

Спорт

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе