Обединетото Кралство одби на Маврициус да му врати острови во Индиски Океан

Лондон, 22 ноември 2019 (МИА) – Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска одби на Маврициус да му ја врати контролата врз неколкуте оддалечени острови во Индискиот Океан, а на кои се наоѓа и американска воена база.

Генералното собрание на ОН со 116 гласа „за“ и само шест „против“ во мај годинава одлучи Обединетото Кралство до 22 ноември на Маврициус да му го врати архипелагот Чагос, но тие тоа не го сторија, пренесе Sky News.

Во необврзувачкото гласање, 56 земји, вклучувајќи ги Франција и Германија, останаа воздржани.

Со оглед на тоа дека мина шестмесечниот рок, премиерот на Маврициус изјави дека Обединетото Кралство од сега е „илегален колонијален окупатор“.

Маврициус тврди дека во 1965 година бил присилен во замена за независноста да го предаде овој архипелаг, оддалечен 500 километри од Малдивите, на британските прекуморски територии.

Моментално на островите живеат околу 3.000 луѓе, главно Британци и Американци, а домородци има само околу 250. Но, бројката на домородците била и тоа како поголема сѐ до пред четириесетина години кога Обединетото Кралство насилно ги депортирало за да се направи простор за американска воена база.

Обединетото Кралство, меѓутоа, смета дека има право да ја задржи власта врз островите од кои еден, наречен Диего Гарсија, е седиште на американска воено-воздухопловна база.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Свет

Хонгконг предупреди за трет бран на епидемијата

Read more

Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Read more

Во Хонгконг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Read more

Нови инциденти во Белград: Демонстрантите повторно фрлаа камења и факели врз полицијата

Read more

Вести

За гласање пријавени 697 позитивни на COVID-19 и лица во самоизолација

Читај повеќе

На работа не се враќаат родителите чии деца одат во градинка

Читај повеќе
  • play_arrow

Ангелов: Со Апасиев и Петровски дебатираме жестоко, а потоа пиеме кафе

Читај повеќе

Вучиќ: Државата ќе ги заштити мирот и стабилноста од хулиганските напади

Читај повеќе

Хонгконг предупреди за трет бран на епидемијата

Читај повеќе

Се преврте комбе со мигранти кај Струмица

Читај повеќе

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Читај повеќе

Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Читај повеќе

Во Хонгконг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Читај повеќе