Обезбедени првите подвижни домови за семејствата погодени од земјотресот во Хрватска

Првите 20 мобилни куќи наменети за семејствата погодени од земјотресот во округот Сисак-Мославина, претежно од Истра, пристигнаа утрово во Глина, донирани од неколку домашни хотели и други компании, а во следните неколку дена треба да пристигнат вкупно над 84 подвижни домови за повеќе од 500 луѓе.

– Испорачаните подвижни домови ќе бидат подготвени за вселување денеска, а првите ќе бидат поставени во Ново Село, рече министерката за туризам и спорт, Николина Брњац, која го посети селото заедно со вицепремиерот и министер за хрватски бранители, Том Медвед.

Жупанот на Сисачко – мославичката жупанија, Иван Жиниќ  рече дека денеска ќе се реши прашањето за распределба на финансиските средства, односно повеќе од 13,17 милиони евра што жупанијата ги добила од Владата, за што веќе се договориле со министрите за финансии и државен имот.

Вицепремиерот Медвед потсети дека за 24 часа по разорниот земјотрес, Владата обезбеди повеќе од 15,81 милиони евра за погодените области, од кои над 13,17 милиони евра за округот Сисак-Мославина.

Подвижните домови се наменети за семејствата погодени од земјотресот во оваа област, особено за оние кои не можат или не сакаат да ги напуштат своите домови.

реклама

Регион

Од 1 мај влез во Бугарија во согласност со одредени барања поврзани со COVID-19

Read more

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Read more

Мика Алексиќ доби обвинение за силување

Read more

Рот: Промена на границите на Западен Балкан не решава никаков проблем

Read more
 

Вести

Македонските и бугарските историчари не ги надминаа разликите за учебниците по историја

Читај повеќе

Од 1 мај влез во Бугарија во согласност со одредени барања поврзани со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Папа Франциск: Светот е на пат кон самоуништување

Читај повеќе

Путин ја затвора Русија на 10 дена

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Читај повеќе

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе