Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Астрофизичарката Џена Левин, доктор на науки, го објасни концептот на гравитација на пет различни луѓе, односно на пет различни нивоа: на дете, на тинејџерка, на студентка, на кандидат за докторат и на експерт.

Левин е професорка по физика и астрономија на Колеџот Барнард при Универзитетот Колумбија и авторка на книгата  „Black Hole Blues and Other Songs from Outer Space“.

Таа исто така е претседавач на одборот и директорка на одделението Sciences при Pioneer Works, каде и беше снимано ова видео.

реклама

Наука

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Read more

Научниците предупредуваат: Земјата се врти многу брзо

Read more

Дали темната материја воопшто постои? Научниците се сомневаат

Read more

Нови видеа

play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more
play_arrow

Преслатка реакција на маче кога за првпат ќе види снег

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Read more
play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more
play_arrow

Како се чисти снегот во Mадрид?

Read more
play_arrow

Зошто англиските фудбалери ретко прават трансфери во странство?

Read more
play_arrow

Лана дел Реј пее за теориите на заговор за авионско запрашување во новата песна

Read more
play_arrow

Снаодлив Русин

Read more
play_arrow

Старата гарда vs. новите сили: Кој би победил?

Read more
play_arrow

Топ 10 нови игри за 2021 година

Read more