Објавен новиот стрип „Астерикс и грифонот“

МИА / КАЈГАНА
/ 22.10.2021 / 11:27

Астерикс и Обеликс се упатуваат кон исток, во својата прва авантура објавена по смртта на креаторот на серијата Алберт Удерзо. Тој почина во март минатата 2020 година, на 92-годишна возраст.

Во стрипот „Astérix et le Griffon“, објавен вчера, тандемот патува за Русија, првпат откако стариот Гетафикс има сон за посета од шаман кој го замолува да се упати кон исток според едно древно пророштво дека „помошта ќе дојде од Галите, особено од најмалите“. Тројцата потоа се впуштаат во пространството на снежната степа, но првата пречка е судир со легијата на Цезар што, секако, е неизбежна.

„Астерикс и грифонот“ е 39-тиот стрип и петто заедничко дело на авторот Жан-Ив Фери и илустраторот Дидје Конрад. Иако ова е првата авантура на Астерикс објавена по смртта на оригиналниот илустратор на серијата, Удерзо ги видел првите скици и нацрти на приказната.

„Со новото издание, мислев дека сме најдалеку од стилот на Госини и Удерзо! …Но, сега пристигнуваат првичните реакции на луѓето кои го читаат стрипот. И тие ми велат: 'Ова е издание во коешто досега најмногу се доближивте до стариот стил'. Значи, тоа е многу субјективна работа“, изјави Фери за DPA.

Удерзо во 1959 година ги создаде ликовите Астерикс и Обеликс, со авторот Рене Госини. По ненадејната смрт на Госини во 1977 година, Удерзо работеше сам со десетлетија.

Новиот стрип освен на француски објавен е и на англиски и на уште 18 други јазици во 5 милиони примероци.

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Книги

Од кој книжевен жанр писателите најмногу заработуваат?

Read more

Читањето книги буди емпатија и помага да ги пребродите тешките моменти

Read more

Објавен новиот стрип „Астерикс и грифонот“

Read more

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе