Објавен првиот тизер за хоророт Nosferatu, фановите одушевени

Филмското студио Focus Features го објави првиот тизер за хоророт Nosferatu, еден од најочекуваните филмови на годината, а обожавателите се воодушевени.

Претстојниот готски хорор е во режија и сценарио на Роберт Егерс, познатиот режисер на The Witch, The Northman и The Lighthouse. Негова инспирација за Nosferatu беше германскиот експресионистички филм Nosferatu - Eine Symphonie des Grauens од 1922 година и романот „Дракула“ од Брам Стокер.

Официјалниот опис за филмот гласи: „Носферату на режисерот Роберт Егерс е готска приказна за опсесијата помеѓу опседната млада жена и застрашувачкиот вампир кој е вљубен во неа, што доведува до неискажлив ужас“.

Лили-Роуз Деп и Николас Хулт, кои можеме да ги видиме во тизерот, ги отелотворуваат ликовите на Елен и Томас Хатер, додека Бил Скарсгард го игра грофот Орлок, попознат како Носферату. Споредните улоги ги толкуваат Арон Тејлор-Џонсон, Ема Корин, Ралф Инесон, Сајмон МекБурни и Вилем Дефо.

Тизерот за филмот на Егерс собра многу пофалби од обожавателите. За помалку од 24 часа е прегледан речиси 4 милиони пати и има над 74.000 лајкови.

„Како љубител на хорор, ќе уживам годинава. Longlegs, Alien: Romulus и сега ова. Не можам да одлучам за кој сум повеќе возбуден“, напиша еден фан на Reddit.

„Навистина се потрудиле да скријат како Скарсгард ќе изгледа како Носферату. Во неизвесност сум“, додаде друг.

„Егерс го режираше The Witch, кој е мојот омилен хорор филм. Ова ќе биде одлично“, напиша еден корисник на социјалните мрежи.

Nosferatu ќе биде премиерно прикажан на 25 декември 2024 година.

Remote video URL
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Филм & ТВ

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Read more

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе