Објавен првиот трејлер за серијата The Last of Us

Станува збор само за краток вовед во она што нѐ чека во следната HBO Originals серија која многумина едвај чекаат да излезе.

Американскиот кабловски гигант HBO пред повеќе од две години најави дека една од најдобрите игрици кои некогаш се појавила на Sony конзола, доколку сте ја купиле во омот, ќе добие своја ТВ адаптација.

Прецизен датум за премиерата на серијата „The Last of Us“ сѐ уште нема, но барем добивме кратка најава која трае помалку од 2 минути. Една информација која се врти околу премиерата е 2023 година, што има логика, но времето ќе покаже.

Главните улоги на Џоел и Ели им се доверени на Педро Паскал (познат од „Game of Thrones“ и „The Mandalorian“) и Бела Рамзи („Game of Thrones“).

Од останатите ликови, Томи му е доделен на Габриел Луна (Терминаторот во оној последен несреќен филм), додека Тес ќе ја толкува Ана Торв (од врвната и непрежалена серија „Mindhunter“).

Како коавтори на сценариото се потпишани авторот на игрицата Нил Дракмен од студиото Naughty Dog и Крег Мејзин, кој е мозокот зад серијата „Chernobyl“.

Типично за HBO, првата сезона ќе има 10 епизоди, а во најавата која следува имаме прилика да видиме одвратни зомбија на чело со едно кое изгледа посебно морничаво (можеби тоа ќе биде главен лик?), клокот на живи мртовци, уништена и опустошена градска слика и многу емоции на секој од прикажаните ликови во нивниот блесок низ трејлерот.

Вистината е дека едвај чекаме да ја гледаме серијата, а се чини дека истовремено ќе можеме да ја играме и „The Last of Us Part I“ игрицата за компјутер, ако им веруваме на твитерџиите...

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

Филм & ТВ

Фановите го избраа најомразениот лик од ТВ-серии

Read more

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Read more
 

Сцена

Фановите го избраа најомразениот лик од ТВ-серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Читај повеќе

Македонската претставничка на детската Евровизија, Тамара Грујеска, заврши на 12-то место

Читај повеќе

Бредли Купер откри каде ги поминува празниците и со тоа ги изненади сите

Читај повеќе

Поранешна манекенка го тужи Ексл Роуз за сексуален напад од пред 34 години

Читај повеќе

Кој би го препознал како студент денес еден од најдобите актери во историјата?

Читај повеќе