Објавена аудиоснимка од повикот во Брза помош откако Болдвин пукаше во колегите

Американските медиуми објавија аудиоснимка од повикот во Брза помош по трагичниот инцидент што се случи за време на снимањето на филмот „Rust“.

Алек Болдвин работеше на снимањето на неговиот нов филм „Rust“ кога смртно ја застрела директорката на фотографија Халина Хачинс со „реквизит пиштол“ и го рани режисерот Џоел Соуза.

Објаснувајќи му на диспечерот на Брзата помош што се случило, Меми Мичел, супервизорот за снимање, вели:

„На ранчот Бонанца Крик имаме двајца случајно застрелани со реквизит додека снимавме филм. Ни треба помош веднаш“.

Диспечерот на Брзата помош прашува: „Дали се застрелани со вистински куршум?“.

На што Мичел одговара: „Не можам да ви го кажам тоа. Имаме двајца застрелани за време на снимање филм“.

Таа потоа објасни дека инцидентот се случил за време на проба за една сцена.

*Внимание! Содржината на снимката може да ве вознемири

Remote video URL

Според Канцеларијата на шерифот во Санта Фе, Болдвин бил лицето кое го држело пиштолот во моментот на инцидентот.

Во соопштението на денот на несреќата, полицијата рече: „Канцеларијата на шерифот потврдува дека две лица биле застрелани за време на снимањето на „Rust“ - Халина Хачинс (42), директорка на фотографија и Џоел Соуза (48), режисер. Застрелани се откако продуцентот и актер Алек Болдвин (68) пукал со пиштол реквизит“.

Хачинс била пренесена со хеликоптер во болницата на Универзитетот во Ново Мексико, каде медицинскиот персонал ја констатирал смртта. Режисерот Соуза со возило на брзата помош бил пренесен во Регионалниот медицински центар Кристус Сент Винсент, каде му била укажана помош поради повредите.

Оваа истрага останува отворена, а уште не е покренато обвинение во врска со овој инцидент.

Американските медиуми пренесуваат дека на филмскиот сет имало големи проблеми и пред инцидентот.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Филм & ТВ

Scream 5: Кој се крие зад маската на убиецот?

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Новиот документарец на Netflix го следи освојувањето на 14-те највисоки врвови во светот за само 7 месеци

Read more

Поради новиот сој на корона „воскресна“ филм од 1963 година

Read more
 

Сцена

  • filter

Scream 5: Кој се крие зад маската на убиецот?

Читај повеќе

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец на Netflix го следи освојувањето на 14-те највисоки врвови во светот за само 7 месеци

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради новиот сој на корона „воскресна“ филм од 1963 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Мараја Кери oд божиќната песна „All I Want For Christmas Is You“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите хорор филмови кои не смеете да ги гледате сами

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „No Time to Die“

Читај повеќе

Режисерот Филиповиќ во боите на виножитото: Не постои дел од мене од кој се срамам

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 скриени детали на филмски постери

Читај повеќе