Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Statista, германска компанија специјализирана за објавување анализи и различни видови податоци, објави анализа во која детално објасни што имаат Русите и Украинците во воена смисла.

Според Statista, руската армија има вкупно 1.350.000 луѓе, додека украинската армија има значително помалку - 500.000. Кога станува збор за активни војници, Русија има 850.000, а Украина има 200.000. И двете земји имаат ист број резервисти - 250.000. Кога станува збор за паравоени единици, има 250.000 во Русија и 50.000 во Украина.

Statista ги анализираше и воздухопловните сили, наведувајќи дека Русија располага со вкупно 4.173 авиони и 1.543 хеликоптери. Од друга страна, Украина има само 318 авиони и 112 хеликоптери. Гледајќи го бројот на пресретнувачи и ловци, Русија има 772, а Украина 69. Покрај тоа, Русија има 445 транспортни авиони, а Украина има 32.

Понатаму, Русите имаат вкупно 30.122 вооружени борбени возила, а Украинците 12.303. Додека Украина има помалку од три илјади тенкови (2.596), Русија има 12.420.

Русите се познати по Црноморската флота, а гледајќи ги можностите на поморските сили, треба да се каже дека Русија има вкупно 605 воени бродови, додека Украина има само 38. Русите имаат 70 подморници, додека Украинците имаат ниедна.

Statista издвојува и уште една информација: Русија има 6.255 нуклеарни боеви глави. Украина воопшто нема .

Деталната анализа и капацитетите на воените сили на Русија и Украина погледнете ги ТУКА.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Свет

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Read more

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Read more

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Read more

Неколку украински амбасади добиле„крвав пакет“ со животински очи

Read more
 

Вести

МВР: Немало закани, ниту напад кон полициски службеници во Арачиново

Читај повеќе

Украдено возило на Итната помош во Општата болница во Кочани

Читај повеќе

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Читај повеќе

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Читај повеќе

Магла на Стража

Читај повеќе

Падна нов договор за цената на руската нафта

Читај повеќе

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Читај повеќе

Стојковски: Долгот кон приватните превозници е наследен

Читај повеќе

Облачно со слаб до умерен ветар

Читај повеќе