Објавена е листата на „највалканите“ овошја и зеленчуци во 2023 година

Едвај чекате јагоди, праски и цреши? Можеби ќе размислите двапати пред да побрзате да ги купите.

Стигна оној период од годината кога непрофитната Environmental Working Group ги објавува своите годишни листи Dirty Dozen и Clean Fifteen користејќи податоци од американското Министерство за земјоделство и Управата за храна и лекови на САД.

Станува збор за листи кои ги откриваат „највалканите“ и „најчистите“ овошја и зеленчуци, односно оние кои се најмногу и најмалку загадени со пестициди.

За жал, јагодите сè уште се на врвот на листата, а по нив е зелениот листест зеленчук. Еве ја целосната листа Dirty Dozens за 2023:

јагоди

спанаќ

кељ, раштан и синап

праски

круши

нектарини

јаболка

грозје

лути пиперки

цреши

боровинки

боранија

Во споредба со минатата година, целерот и доматите исчезнаа од списокот, но беа вклучени боровинките и боранијата.

Од друга страна, еве што има на списокот Clean Fifteen:

 • авокадо
 • слатка пченка
 • ананас
 • лук
 • папаја
 • сладок грашок
 • аспарагус
 • диња
 • киви
 • зелка
 • печурки
 • манго
 • сладок компир
 • лубеница
 • морков

Податоците за оваа година вклучуваат резултати од речиси 46.569 примероци од 46 видови овошје и зеленчук. Пестицидите се поврзани со бројни здравствени проблеми. Тие влијаат на развојот на мозокот, како и на плодноста, пишува CNN.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Read more

Живот

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Read more

Што да направите кога некој зема заслуга за вашите постигнувања на работа?

Read more

Бруклин повторно готви: Затка од шише е тајната состојка

Read more

Пет хороскопски знаци кои ќе се збогатат до крајот на годината

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
 • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
 • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе