Објавена листа на топ 50 најубави плажи во светот

Објавена е листа на 50-те најубави плажи во светот, а осмислена е земајќи ги предвид природните убавини, просторот, популарноста, активностите на плажа и чистотата и спокојството на морето.

Лаки Беј во Австралија го зазеде првото место, благодарение на чистиот песок, тиркизната вода и популацијата на кенгури.

На листата се најдоа и плажи на Филипините, Исланд, Италија, Калифорнија, но и на Балканот.

Плажата Анс Сурс Д'Аржан на Сејшели е на второто место.

„Верувајте ни, го одзема здивот, со карпите од гранит покрај брегот и розовиот песок во совршен контраст со кристално чистата тиркизна вода“, велат од Banana Boat. „Оваа плажа ќе направи да се чувствувате како штотуку да сте зачекориле во рајот. Ви овозможува добро да го видите коралниот гребен поради чистата и бистра вода“.

Третото место го зазеде Хиден Бич на Филипините, која се крие зад високите варовнички карпи, поради што е невозможно да се види однадвор. До малиот залив може да се стигне само со чамец проследено со пливање низ мал отвор. Кристално чиста, плитка вода опкружена со бел песок и варовнички ѕидови со бујно зеленило и палми... Нема сомнеж зошто толку многу експерти ја прогласија оваа плажа за една од најдобрите.

На оваа листа се најде и една хрватска плажа. Станува збор за плажата Пашача во Конавле, која го зазеде 39-тото место на оваа престижна листа. Оваа плажа се наоѓа на едно затскриено, недостапно место каде што карпите Конаво стрмно паѓаат во Јадранското Море, југоисточно од Дубровник. До оваа прекрасна плажа, опкружена со природна убавина, можете да стигнете со спуштање по скалите во карпите.

Инаку, оваа плажа во 2020 година беше прогласена за најдобра европска плажа на порталот European Best Destinations.

Целата листа на 50-те најубави плажи во светот погледнете ја тука.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Живот

Како правилно се чистат екраните?

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Татковците се помалку под стрес од мајките

Read more

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе