Живот

Објавена листата на најзабавни градови на светот

14. март 2019 - 18:11 | А.С.

Резултатите од истражувањето на Time Out Index покажаа дека престолнина на забавата и понатаму е Њујорк.

„Големото јаболко“ повторно е прогласен за најзабавен град на светот, благодарение на културната сцена, ноќниот живот, угостителството, маалскиот живот и општата позитивна атмосфера на градот.

Овој град нуди добра забава, храна и култура во текот на целата година, според истражувањето на Time Out Index.

На второ место се најде Мелбурн, а по него следат Чикаго, Лондон, Лос Анџелес, Монтреал, Берлин, Глазгов, Париз и Токио.

Интересен е податокот дека Истанбул се најде на последното место, а на листата нема ниту еден град од балканските земји.

Листата на Time Out Index изгледа вака:

1. Њујорк

2. Мелбурн

3. Чикаго

4. Лондон

5. Лос Анџелес

6. Монтреал

7. Берлин

8. Глазгов

9. Париз

10. Токио

11. Мадрид

12. Кејптаун

13. Лас Вегас

14. Мексико Сити

15. Манчестер

16. Филаделфија

17. Барселона

18. Буенос Аирес

19. Лисабон

20. Вашингтон

21. Тел Авив

22. Мумбај

23. Торонто

24. Бирмингем

25. Даблин

26. Сао Пауло

27. Мајами

28. Порто

29. Сингапур

30. Единбург

31. Сан Франциско

32. Дубаи

33. Минхен

34. Виена

35. Шангај

36. Москва

37. Делхи

38. Сиетл

39. Сиднеј

40. Абу Даби

41. Хонгконг

42. Бостон

43. Рио де Жанеиро

44. Марсеј

45. Бангкок

46. Куала Лумпур

47. Пекинг

48. Истанбул.

Коментирај