Објавена мапа на најчестите презимиња во Европа

Популарната веб-страница Terrible Maps објави мапа на најчестите презимиња во европските земји.

Според оваа карта, најчесто презимето во Македонија е Стојановски.

Најчесто презиме во Босна и Херцеговина е Хоџиќ, Хрватска е Хорват, а во Србија повеќето го носат презимето Јовановиќ. Во Словенија има најмногу луѓе со презиме Новак, а во Црна Гора најчесто презиме е Поповиќ.

URL

На корисниците на Twitter особено им се допадна тоа што во Исланд нема презимиња како во остатокот од Европа, туку децата го добиваат името на таткото со додавање -sson за синови и -dóttir за ќерки.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Чек дис аут

Како изгледа стан од 200 долари за ноќ во Катар?

Read more

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе