Објавена нова фотографија од Балтикот, гас истекува од морето

Б.С.Б.
/ 29.09.2022 / 15:31

Се појави нова фотографија што го прикажува истекувањето гас од, најверојатно, саботираниот гасовод Северен поток 1. Судејќи според фотографијата, се чини дека истекувањето гас од Северен поток 1 е многу поинтензивно од истекувањето од Северен поток 2.

Во времето кога дојде до истекување Северен проток 2 не беше функционален, но независно од тоа цевките беа полни гас. Двата гасоводи се конструирани за да го водат рускиот гас од Русија до Германија, а потоа кон другите европски земји.

Шведска потврди истекување и на четврта локација

Притисокот на гасот во гасоводот Северен поток 1 падна скоро на нула во моментот кога дојде до истекување. Русија уште во август го запре снабдувањето на Европа со гас од Северен поток 1, при што се утврди дека поради западните санкции гасоводот не може да функционира на безбеден начин.

Шведска утринава идентификува уште една четврта локација на истекување гас, но не се знае од кој гасовод.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Читај повеќе

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Читај повеќе