Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Книгата „Македонскиот феникс меѓу уништувањето и самоуништувањето“ од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов ја објави книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје.

На страниците од своето најново научно дело авторот дава опширна анализа на промените на милениумската македонска Голгота, која се одвива во циклуси на експлозија и имплозија. Во внатрешно-политичката основа тоа се нерамноправните односи меѓу државата и граѓаните и отсуството на директна демократија без учество на посредници. Целта на оваа книга, како што се наведува, е да ги разоткрие вирусите, кои го уништуваат целиот македонски организам, информираат од книгоиздателството.

Стефан Влахов - Мицов е автор на триесетина филозофски, историографски, публицистички и книжевни дела, кои се високо вреднувани во државава и во соседните балкански држави. Неговата книга „Филозофскиот клуч за македонскиот идентитет“ доживеа три изданија и предизвика голем интерес кај читателите и кај научните кругови во државава и во Бугарија.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Култура

Во Стоби ќе започнат археолошките истражувања

Read more

Рациновото признание за 2021 за Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“

Read more

За наградата „Пегаз“ за необјавен роман конкурираат 44 ракописи

Read more

Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе