Објавена новата КОРОНА мапа на ЕУ

Има значителни промени на мапата објавена од Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC).

Сега скоро цела Франција, со исклучок на двете централни покраини, е портокалова, како и околу една четвртина од Италија. Повеќе од половина од Грција и поголемиот дел од Данска, како и помалите делови на Шведска и Финска, се портокалови.

Во „црвените“ се наоѓаат Португалија, нешто повеќе од половина од Шпанија, Ирска, Луксембург, третина од Холандија, остатокот од Грција, дел од Данска и Малта.

Темноцрвената боја што ја означува најтешката епидемиолошка состојба ја има остатокот од Шпанија, остатокот од Холандија и Кипар.

Мапата на ECDC се ажурира секоја недела. Боите за одделни области се одредуваат со комбинација на бројот на потврдени случаи на инфекција во изминатите 14 дена на 100.000 жители и процентот на тестирана популација. Најновата мапа беше објавена денес.

Таа е најважната мапа за коронавирус во Европската Унија и се смета за референца затоа што земјите-членки на ЕУ донесуваат мерки и ги одредуваат условите за влез од одредена земја според бојата што ја има земјата на мапата ECDC.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Свет

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Read more

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more
 

Вести

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе