Свет

Објавена снимка од нападот на полицајци во Париз

21. април 2017 - 10:12 | Б.С.Б.

На социјалните мрежи се појави вознемирувачко видео од нападот на полицајците во Париз, при што беше убиен еден полицаец, а двајца се ранети. Напаѓачот со автомобил застанал пред полициско возило и почнал да пука од автоматско оружје.

Полицајците возвратиле и го убиле. Напаѓачот е идентификуван, но истрагата е се уште во тек. Повеќе информации полицијата ќе објави подоцна.

Француските медиуми пишуваат дека станува збор за 39-годишен човек Карим Шеурфи, познат како Абу Јусуф ал-Белјики, познат на полицијата поради претходен напад на полицајци. Познат е и по грабежи и полицијата го водела како радикален екстремист.

Коментирај