Објавена снимка од сетот на кој Болдвин ја уби снимателката Хачинс

Полицијата на Санта Фе објави снимка од сетот на филмот „Rust“ пред и по пукањето во кое беше убиена снимателката Халина Хачинс.

Шерифот на Санта Фе, Адан Мендоза, објави и фотографии од местото на злосторството и интервјуа со очевидци, вклучувајќи го и она со Болдвин. Но, полицијата рече дека одлуката дали да се поднесе кривична пријава ќе зависи од исходот од идната форензичка анализа.

Болдвин ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) додека, како што вели тој, вежбал за сцена со пиштол за кој верувал дека е безбеден. Актерот, кој беше и продуцент на филмот, претходно изјави дека не го повлекол чкрапалото и дека нема поим како вистинскиот куршум завршил на сетот.

Remote video URL

На снимката објавена денеска се гледа како полицијата и брзата помош брзаат на местото на настанот. Во други клипови, Болдвин е прикажан облечен како каубој кој вежба со пиштол.

Шерифот Мендоза во изјавата рече дека истрагата за пукањето „останува отворена и во тек“. Тој рече дека неколку компоненти на истрагата остануваат нерешени, вклучувајќи форензика за огнено оружје, анализа на отпечатоци од прсти, експертски извештај и анализа на телефонските податоци на Болдвин.

„Откако овие истражни компоненти ќе бидат доставени до канцеларијата на шерифот, ќе можеме да ја завршиме истрагата за да ја предадеме на окружниот обвинител во Санта Фе“, рече шерифот Мендоза.

Тој додаде дека одлучиле да ги објават снимките по неколку барања од медиумите и бидејќи сакале да покажат кои информации остануваат нерешени пред да го предадат случајот на обвинителството.

Remote video URL

Соопштението доаѓа една недела откако властите ги осудија продуцентите на филмот за кршење на безбедносните протоколи и ги казнија со 136.793 долари. Истрагата на Одделот за животна средина во Ново Мексико покажа дека креаторите на филмот „искажале рамнодушност кон опасностите поврзани со употребата на огнено оружје на сет“.

Се додава дека менаџментот на филмот „знаел дека на снимањето не се почитуваат безбедносните процедури околу огненото оружје и покажале очигледна рамнодушност кон безбедноста на вработените“.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Филм & ТВ

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Прв трејлер за серијата Women in Blue – приказната за првите жени во мексиканската полиција

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Анџелина Џоли ја покажа новата тетоважа

Read more
 

Сцена

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за серијата Women in Blue – приказната за првите жени во мексиканската полиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Анџелина Џоли ја покажа новата тетоважа

Читај повеќе

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Расел Кроу вели дека му е малку непријатно поради снимањето на новиот Gladiator

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Romulus, седмиот филм од Alien

Читај повеќе
  • filter

Анистон снимена во јавност по посетата на пластичен хирург: Промените се очигледни

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе