Објавени филмовите во официјална селекција на Филмај 2021

Фото-кино клубот „Козјак“ од Куманово ги објави петте филма одбрани од стручното жири да бидат во официјална селекција за Третиот меѓународен фестивал на кратoк филм „Филмај 2021“.

Станува збор за филмовите „NIMIC“ на режисерот Јоргос Лантимос, „When I dance, the Earth trembles“ во режија на Ото Лазич-Ројшел, „GOOD THANKS, YOU?“ на режисерката Моли Менинг Вокер, „Bonobo“ во режија на Цел Ешбахер и „The Silence of the River“ режиран од Франческа Канепа.

Фестивалската вечер, како што информираат организаторите, е планирана да се случи во септември 2021.

На почетокот на мај, тричленото жири составено од Лидија Мојсовска – режисер/сценарист, Наум Доксевски – кинематограф и Дејан Ангеловски – фотограф, одлучи фестивалските награди да одат за филмовите: „The Visit“ (Иран) – награда „Лазар Ѓорѓевиќ“ за најдобра режија, „Da Yie“ (Гана) – награда „Радислав Ристевски“ за најдобра фотографија/кинематографија, „Witness“ (Иран) – награда „Козјак“ за најдобро сценарио и „Неонски срца“ – награда за најдобар домашен (македонски) филм.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Култура

Во Стоби ќе започнат археолошките истражувања

Read more

Рациновото признание за 2021 за Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“

Read more

За наградата „Пегаз“ за необјавен роман конкурираат 44 ракописи

Read more

Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе