Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Кинеската вселенска агенција објави селфи од роверот на Марс, со платформата за слетување во позадина на која е истакната заставата на Кина.

Роверот Zhurong ги сликаше и трагите кои ги остави на Црвената планета, а кинеската вселенска агенција приреди церемонија по повод на објавување на фотографиите.

Zhurong слета на Марс во половината на мај. Во текот на 90 дена треба да собере податоци од планетата.

Станува збор за првата кинеска мисија на Марс.

Кина е втората земја која спушти ровер на Марс, по САД.

Тагови
реклама

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Read more

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Read more

Вести

Москва прва воведува бесконтактно плаќање преку скенирање лице

Read more

Wabtec ја претстави првата електрична локомотива со батерии

Read more

Почна тестирањето на мотоциклот кој треба да биде најбрз на свет

Read more

Новата ултра бела боја може да ја намали потребата за климатизери

Read more
 

Гик

Москва прва воведува бесконтактно плаќање преку скенирање лице

Читај повеќе

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Wabtec ја претстави првата електрична локомотива со батерии

Читај повеќе

Сите грешиме: Како од прва да се вклучи USB?

Читај повеќе

НАСА во потрага по вода на Месечината, одбра каде ќе слета роверот

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна тестирањето на мотоциклот кој треба да биде најбрз на свет

Читај повеќе

Новата ултра бела боја може да ја намали потребата за климатизери

Читај повеќе

На децата во Кина им е забрането да користат TikTok подолго од 40 минути

Читај повеќе

Спојувањето со OPPO го направи OnePlus сосема нов бренд

Читај повеќе