Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Доколку вашата лозинка се наоѓа на некоја од листиве коишто следат, најкорисно е веднаш да ја промените, пишува Make Use Of.

Луѓето обично за лозинка користат некои од зборовите коишто припаѓаат на следните групи – ако е тоа случај и кај вас, идеално време е да размислите за промена.

- Имиња

- Датуми и родендени

- Храна

- Места

- Автомобили

Многумина како лозинка ги користат имињата на своите деца, омилената храна и слично, ова воопшто не е добра идеја, бидејќи хакерите може да бидат луѓе кои ве познаваат, па со самото тоа да знаат и одредени работи за вас.

Дури и да не ве познаваат лично, многу лесно може да дознаат одредени информации за вас од социјалните мрежи.

Втората група, подеднакво ранлива, користи комбинации од броеви и букви:

123456789
123456
0987654321
654321
111111
1q2w3e4r
112233
123123
123321
abc123
1qaz2wsx
zxcvbnm
asdfghjkl

За да се спречат ваквите лесни лозинки голем број сервиси одлучија автоматски да ги блокираат оние кои содржат голем број последователни броеви или букви.

Еве уште една листа на чести лозинки кои воопшто не штитат:

iloveyou
Password1
Qwerty123
qwertyuiop
sunshine1
superman123
lol123

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Интернет

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Read more

Google ќе вклучи „верификација во два чекора“ за сите корисници

Read more

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Read more

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе