Објавени нови фотографии и детали за луксузниот Hyundai Prophecy

Huyndai на почетокот на март го претстави концептот Prophecy, а сега ги објави и новите фотографии и детали.

Дебитантскиот настап на концептот Prophecy беше скромен бидејќи Саемот на автомобили во Женева беше откажан, па Hyundai објави неколку статични фотографии.

И покрај тоа што е сличен на определени модели на Porsche, од Hyundai велат дека неговиот облик е инспириран од дизајнот на купе од 20-тите години на минатиот век.

 

Освен екстериерот, Prophecy има и импресивна внатрешност. Замислен е како автомобил кој користи автономни системи на возењето, но и овозможена мануелна контрола.

Наместо управувач - има два џојстика, а 90 отсто од системот на автомобилот се контролира со помош на копчиња на споменатите џојстици.

Prophecy има екран кој се протега на целата арматурна плоча. Што се однесува на погонот, познато е само дека е електричен.

Автомобилот е базиран на платформата E-GMP на Huyndai.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Авто новости

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Read more

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Read more

Познат датумот кога Mercedes ќе ја претстави редизајнираната Е класа

Read more

Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Read more

Автомобили

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе

Познат датумот кога Mercedes ќе ја претстави редизајнираната Е класа

Читај повеќе

Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тјунираната ѕверка Corvette C8 стигна до 330 км/ч

Читај повеќе

Елон Маск ја поскапува самовозечката опција Autopilot во автомобилите Tesla

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Audi RS Q3 Sportback сега е уште помоќен

Читај повеќе
  • filter

Porsche го претстави 911 Targa: Coupé кое може да биде и Cabriolet

Читај повеќе