Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Научниците успеаја да направат нови снимки од црната дупка M87 и да ја измерат јачината на нејзиното магнетско поле.

Со помош на телескопи низ светот, здружени за да снимат досега невидени слики од супермасивната црна дупка M87, во момент кога таа во вселената скоро со брзина на светлината исфрла веќе проголтан материјал.

Станува збор за истата црна дупка снимена во 2019 година. Сега научниците додадоа податоци од други телескопи кои го снимиле тој феномен на различни бранови должини и затоа се откриени различни карактеристики на црната дупка, пишува Science Alert.

Remote video URL

Инаку, M87 е активна црна дупка оддалечена околу 55 милиони светлосни години, а која се храни со материјал од прашина и гас кои ја опкружуваат. Направена е снимка на која црната дупка исфрла материјал со брзина на светлината, а млазот од фотографиите се протега околу 5000 светлосни години во вселената.

Резултатите од истражувањето се објавени во The Astrophysical Journal Letters.

Remote video URL
URL
Тагови
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Вести

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Read more

Адвокати во САД го повикаа Facebook да се откаже од детскиот Instagram

Read more

Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе