Објавени последните зборови на Кашоги пред да биде убиен

Новинарот Џамал Кашоги беше убиен од саудиска специјална единица во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул на 2 октомври годинава.

Според извор близок до истрагата, последните зборови на колумнистот на Washington Post биле: „Не можам да дишам“.

Изворот вели дека во грозоморната сцена Кашоги се борел со група луѓе кои биле решени да го убијат.

„Не можам да дишам“, рекол Кашоги.

„Не можам да дишам.“

„Не можам да дишам.“

Во транскриптот од снимките од конзулатот стои дека се слушаат звуци од сечење со пила додека го расчеречувале телото на Кашоги, а потоа на напаѓачите им се дава совет да пуштат гласна музика за да се пригушат звуците.

Според истиот извор, се слушаат неколку телефонски разговори. Турските служби сметаат дека тие телефонски разговори биле меѓу членовите на специјалната единица и високи владини службеници во Ријад, а содржината на разговорите била поврзана со тоа како напредува извршувањето на наредбата.

Овие нови сознанија најверојатно ќе извршат притисок врз администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп која е одлучена да го огради саудискиот принц Мохамед бин Салман од убиството на Кашоги.

Ставот на Трамп се коси со оној на ЦИА, од каде велат дека принцот лично го нарачал ликвидирањето на новинарот.

Новите сознанија исто така ќе го поткопаат официјалниот став на Саудиска Арабија која објасни дека смртта на Кашоги била резултат на своеволна акција на одметнати припадници на безбедносните сили што излегла од контрола.

реклама

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Свет

Уапсена жена заради испратено писмо со отров до Белата куќа

Read more

Орбан отворено навива за победа на Трамп на изборите во САД

Read more

Повеќе од 560 големи светски компании бараат итни мерки за заштита на природата

Read more

Десетици закопани живи под урнатините на станбена зграда во Индија

Read more

Вести

Шест лица повредени, од кои едно потешко, при судир на три возила во Тетово

Читај повеќе

Приведено лицето што нападна лекар на Клиниката за токсикологија

Читај повеќе

Санкционирани 346 возачи во Скопје: 150 за пречекорена брзина, 28 мотоциклисти

Читај повеќе

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Читај повеќе

Уапсена жена заради испратено писмо со отров до Белата куќа

Читај повеќе

Орбан отворено навива за победа на Трамп на изборите во САД

Читај повеќе

Повеќе од 560 големи светски компании бараат итни мерки за заштита на природата

Читај повеќе
  • filter

Десетици закопани живи под урнатините на станбена зграда во Индија

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе