Објавени просечните плати во Германија: Фармацевт зема 4.714, фризер 1.778 евра

Сојузниот завод за статистика на Германија објави листа на просечни месечни бруто плати за 50 занимања.

Фризерите со полно работно време добиваат бруто 1.778 евра месечно, додека мехатроничарите за моторни возила добиваат околу 1.400 евра повеќе со просечни 3.204 евра.

Негувателите заработуваат помалку од просекот (4.105 евра) со бруто плата од 3.559 евра месечно. Од професиите за кои е потребна сертифицирана квалификација, лекарите (7.706 евра), адвокатите (8.405 евра) и пилотите (8.739 евра) се меѓу оние со највисока заработка.

Постојаните вработени со завршена стручна подготовка просечно заработуваат по 3.521 евро бруто месечно. Без стручна квалификација, пак, платата е 2.817 евра. Со диплома платата е 4.551 евро, со магистерски околу 1.600 евра повеќе (6.188 евра). Просечната плата на вработените со докторат е 8.687 евра.

Ова се месечните бруто плати за 50 занимања во Германија:

Пилот 8.739 евра

Адвокат 8.405 евра

Доктор 7.706 евра

Судија 6.981 евра

Финансиски аналитичар 6.534 евра

Програмер 5.541 евра

Службеник 5.506 евра

Трговец 5.432 евра

ПР менаџер 5.388 евра

Банкарски службеник 5.277 евра

Наставник (средно училиште) 5.188 евра

Референт за осигурување 4.767 евра

Архитект 4.747 евра

Фармацевт 4.714 евра

Уредник 4.598 евра

Хемиски лабораториски техничар 4.463 евра

Агент за недвижности 4.447 евра

Моден дизајнер 4.409 евра

Даночен консултант 4.355 евра

Водоводџија 3.970 евра

Туристички агент 3.894 евра

Пожарникар 3.845 евра

Сметководител 3.773 евра

Референт за испорака 3.729 евра

Канцелариски работник 3.649 евра

Негувател 3.559 евра

Преведувач 3.533 евра

Дизајнер на ентериер 3.524 евра

Мехатроничар на возила 3.204 евра

Циглар 3.172 евра

Инструктор по возење 3.124 евра

Магационер 2.979 евра

Изработувач на покриви 2.957 евра

Гробар 2.932 евра

Физиотерапевт 2.839 евра

Професионален возач 2.868 евра

Продавач 2.813 евра

Стаклар 2.818 евра

Декоратор на ентериер 2.793 евра

Молер 2.762 евра

Пекар 2.738 евра

Поштар 2.719 евра

Чувар на животни 2.632 евра

Хотелски службеник 2.593 евра

Готвач 2.590 евра

Касиер 2.519 евра

Персонал за чистење 2.329 евра

Козметичар 2.287 евра

Фризер 1.778 евра.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Бизнис

Џабе драмата: ЕУ сега има и повеќе гас отколку што ѝ треба

Read more

Рекорден скок на акциите на Nvidia, производителот на чипови за вештачка интелигенција

Read more

Зошто Европа трупа залихи на кафе?

Read more

Волстрит се лизна, инвеститорите претпазливи

Read more
 

Вести

Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд

Читај повеќе
  • filter

25 мај 1892, Титова Југославија го славеше Денот на младоста

Читај повеќе

Poltico: Шест земји во ЕУ во владата имат крајна десница

Читај повеќе

Вучиќ по гласањето за Сребреница: Испадна дека Грција има повеќе кичма од Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Стојанче Ангелов бара пешачки премин или кружен тек кај трговскиот центар Џевахир

Читај повеќе
  • play_arrow

Млади Германци пееја нацистички песни: Германија на Германците - странците надвор

Читај повеќе

Се ближат ЕУ изборите, некаде може да гласаат и 16-годишници

Читај повеќе

Екстремни горештини во Мексико, десетици смртни случаи

Читај повеќе

17-годишник пукал од неговото кон друго возило

Читај повеќе