Објавени првите снимки со Џулијан Асанж на слобода

Џулијан Асанж (52) вчера го напушти затворот со максимална безбедност Белмарш во Велика Британија, откако таму помина 1.901 ден.

Високиот суд во Лондон му одреди кауција, а во текот на попладнето беше пуштен на аеродромот Стенстед, каде што се качи на авион и полета од Велика Британија.

WikiLeaks го објави првото видео со Асанж по излегувањето од затвор.

„По повеќе од пет години во ќелија од 2x3 метри, изолиран 23 часа на ден, тој наскоро повторно ќе биде со сопругата Стела Асанж и нивните деца, кои го знаат татка си само зад решетки“, беше објавено на X профилот на WikiLeaks.

Асанж се согласи да се изјасни за виновен по една точка од обвинението за заговор за добивање и откривање доверливи документи за национална одбрана на САД, според поднесоците во Окружниот суд на САД на Маријанските Острови, американска територија во Тихиот Океан.

Основачот на WikiLeaks, Џулијан Асанж, оваа недела треба да се изјасни за виновен за кршење на американските закони за шпионажа, во договор што ќе му стави крај на неговото затворање во Британија и ќе му овозможи да се врати дома во Австралија.

За сè проговори и мајката на Асанж. Таа рече дека е „благодарна“ што го видела крајот на судењето на нејзиниот син.

„Благодарна сум што на искушението на мојот син конечно му се ближи крајот. Тоа ја покажува важноста и моќта на тивката дипломатија“, рече Кристин Асанж, според SkyNews.

Инаку, Асанж помина седум години во самоизолација во амбасадата на Еквадор во Лондон, пред да биде задржан во затвор со високо обезбедување во Лондон уште пет години.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Свет

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Read more

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Read more

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Read more

Етна повторно исфрла пепел и лава, откажани сите летови во Катанија

Read more
 

Вести

По цели две недели борба изгаснат пожарот на Серта

Читај повеќе

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Читај повеќе
  • play_arrow

Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Читај повеќе

На домашна забава во Радишани тинејџер почина од струен удар, излегол од базен и сакал да пушти музика

Читај повеќе

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Читај повеќе

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Читај повеќе

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче 1,5 час во паркиран автомобил, животното се загушило

Читај повеќе
  • play_arrow

Немојте да го разочарате народот – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката кои можат да донесат свежи идеи и енергија

Читај повеќе

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Читај повеќе